medycyna i farmacja
Porady z Apteki 04/2019
Czytaj Porady z Apteki 04/2019
Czytaj Porady z Apteki 04/2019

Porady z Apteki 04/2019

W numerze:

Łowcy oddechów - każda choroba ma swój zapach

Łowcy oddechów - każda choroba ma swój zapach

Oddech jest wizytówką stanu naszego organizmu. W zapachu wydobywającym się z ust bądź unoszącym się nad skórą znajdują się bowiem związki chemiczne produkowane przez komórki niemal całego ciała. 

Miłość jest serią reakcji chemicznych

Miłość jest serią reakcji chemicznych

To nie przypadek, że w dniu św. Walentego zakochani wręczają sobie czekoladę. Dzięki niej otrzymujemy dawkę fenyloetyloaminy - substancji odpowiadającej za dobre samopoczucie. Od dawna wiadomo, że załamanie po rozstaniu zukochaną osobą może złagodzić czekolada, lecz wiele pytań dotyczących miłości pozostawało bez odpowiedzi. 

Katar infekcyjny - leczyć czy nie leczyć?

Katar infekcyjny - leczyć czy nie leczyć?

Katar (czyli używając fachowego nazewnictwa nieżyt nosa), to przebiegająca w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, a niekiedy zatok dolegliwość, którą każdy doskonale zna i zapewne nie raz przeżywał z jej powodu nieprzyjemne doznania 

Leczenie ran przewlekłych w domu

Leczenie ran przewlekłych w domu

Hasło „rany” najczęściej wywołuje skojarzenie z ranami ciętymi i kłutymi, co jest dużą zasługą wszelkiego rodzaju kryminałów, powieści oraz filmów sensacyjnych. Rany te, choć oczywiście wymagają fachowego leczenia i opatrunków, goją się raczej szybko. Zdecydowanie trudniejszym tematem jest leczenie ran przewlekłych.

Witamina C jako podstawowe źródło zdrowia i życia człowieka

Witamina C jako podstawowe źródło zdrowia i życia człowieka

Kwas askorbinowy, czyli dla większości z nas po prostu witamina C, jest najważniejszym składnikiem wspomagającym układ odpornościowy. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i bierze udział w przebiegu wielu procesów życiowych - jest niezbędny m.in. do tworzenia kolagenu, tkanki łącznej oraz tkanki chrzęstnej. 

Niech Ci ciąża nie ciąży czyli co warto jeść

Niech Ci ciąża nie ciąży czyli co warto jeść

Blada cera, częste zaparcia, dokuczająca zgaga i uczucie ciężkości? Wydaje się, że ciąża bez tego nie istnieje, ale to nieprawda. Zbilansowana dieta, bogata w wiele witamin i składników mineralnych, korzystnie wpływa na zdrowie kobiety. Przedstawiamy kilka istotnych rad, do których warto się stosować w każdym trymestrze ciąży.

Problemy z nerwem kulszowym

Problemy z nerwem kulszowym

Rwa kulszowa nie jest chorobą samą w sobie. Dla wielu osób jest to na pewno wielkie zaskoczenie, ponieważ nazwa przypadłości sugeruje, że mamy do czynienia nie tylko z poważną chorobą, ale też z czymś, co ma bardzo złożony charakter. 

Osteoporoza - cichy złodziej kości

Osteoporoza - cichy złodziej kości

Osteoporoza to kolejna plaga ludzkości. Jest to choroba szkieletu, polegająca na zmniejszaniu gęstości mineralnej kości oraz zmianie ich mikroarchitektury. Jest układową chorobą kośćca, cechującą się niską masą kostną i nieprawidłową budową mikroskopową, czego konsekwencją jest nadmierna kruchość kości i podatność na złamania. 

Medyczne aspekty pozbycia się nałogu tytoniowego

Medyczne aspekty pozbycia się nałogu tytoniowego

Oczywiście, wszyscy wiemy, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Podobną oczywistością jest fakt wrastającej chęci pozbycia się tego zgubnego nałogu. Na początku roku pojawiają się dodatkowe, sprzyjające rzucaniu palenia okoliczności. Wielu ludzi wraz z sylwestrowym zamknięciem starego roku, podejmuje wyzwania, które mają im przynieść konkretne korzyści, bardzo często dotyczą one zmian mających na celu poprawę stanu zdrowia.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie

Funkcjonowanie organizmu człowieka oparte jest na występujących po sobie rytmach biologicznych. Jednym z nich jest cykl snu i czuwania. Każdy z nas odczuwa w ciągu doby potrzebę snu. 

Psychologia snów

Psychologia snów

Od najdawniejszych czasów istnieje wiara w sny. Od zamierzchłych dziejów poświęcano ogromną ilość dzieł z wykładniami snów. Starożytni kapłani gruntowali swoją potęgę interpretacjami przeżyć sennych. Obecnie w dobie wielkich osiągnięćnauki, panowania komputerów i rozumu, wiara w sny uważana jest w wielu przypadkach za przesąd.

Co mówią nam nasze paznokcie?

Co mówią nam nasze paznokcie?

Zdrowe paznokcie są przezroczyste i mają zazwyczaj bladoróżowy kolor, dzięki siateczce naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokciową. Są twarde i mocne. Zabezpieczają delikatną skórę palców stanowiąc ich ochronę.  

Zaburzenia cech osobowości

Zaburzenia cech osobowości

Człowiek to istota, która potrafi czuć, kochać, myśleć, tworzyć przeróżne dzieła, współpracować z innymi. Każdy człowiek ma charakterystyczne cechy osobowości, które tworzą sposób myślenia i zachowania. Pod wpływem przeróżnych czynników cechy te mogą ulec zaburzeniu, które z psychologicznego punktu widzenia są błędne. 

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Zima to pora roku, która najbardziej cieszy dzieci. Choć w tym sezonie „rozpieszcza” nas temperaturą, to nigdy nie należy jej lekceważyć. Śnieg, narty, snowboard, sanki – bardzo chętnie wielu z nas oddaje się uciechom białego szaleństwa w kraju oraz za granicą. I dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie nabawić się odmrożeń.  

Pajączki na nogach to zapowiedź żylaków

Pajączki na nogach to zapowiedź żylaków

Tak zwane pajączki na udach, to nie tylko problem estetyczny. To sygnał, że z naszym krążeniem nie wszystko jest w porządku i że problem będzie się najpewniej pogłębiał. Popękane naczynka krwionośne zapowiadają bowiem kłopoty z żylakami w przyszłości. Takiej zapowiedzi nie powinniśmy ignorować…

Zapalenie gardła i angina u dzieci

Zapalenie gardła i angina u dzieci

W okolicy gardła zlokalizowanych jest wiele ważnych struktur układu obronnego. Stanowi go system migdałków, dzięki którym po kontakcie z drobnoustrojami chorobotwórczymi (wirusy, bakterie, grzyby) wytwarzane są komórki obronne, będące elementem składowym limfy krążącej w układzie chłonnym. Zapalenie gardła i migdałków praktycznie w 70-80% przypadków ma etiologię (przyczynę) wirusową i występuje najczęściej u dzieci poniżej 6 roku życia. 

Nerwice natręctw

Nerwice natręctw

Zespół natręctw to powszechna nazwa zaburzenia obsesyjno–kompulsywnego, które jest powszechnie uważane za najcięższą postać zaburzeń nerwicowych. Nerwica natręctw to choroba cywilizacyjna. Za główną przyczynę uznaje się stres związany z coraz większym tempem życia, z wzrastającą ilością obowiązków zawodowych, poczuciem niedowartościowania i niespełnienia. 

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

W obecnych czasach praca i wynikające z niej profity powoli stają się wartością samą w sobie. Pozwalamy sobie na spędzanie długich godzin w pracy, które początkowo dają wymierne efekty, jednak prowadzą do poważnych szkód. 

Marzec miesiącem budowania świadomości o raku jelita grubego

Marzec miesiącem budowania świadomości o raku jelita grubego

Występuje on z porównywalną częstotliwością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest również, w obu przypadkach, drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem, u kobiet ustępującym rakowi piersi, a u mężczyzn rakowi płuc. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 334 664 razy
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda