medycyna i farmacja
Porady z Apteki kwiecień 2017
Czytaj Porady z Apteki kwiecień 2017
Czytaj Porady z Apteki kwiecień 2017

Porady z Apteki kwiecień 2017

W numerze:

Alergia choroba cywilizacji

Alergia choroba cywilizacji

Aktualnej wiedzy na temat częstości występowania alergii w Polsce dostarczyły wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). Programem objęto 22.700 osób w 9 regionach kraju, z czego niemal 25% przeszło szczegółowe badania lekarskie. Choroby alergiczne stwierdzano o wiele częściej w miastach niż na terenach wiejskich. 

Żywność Genetycznie Modyfikowana trwoga czy nadzieja?

Żywność Genetycznie Modyfikowana trwoga czy nadzieja?

Żywność genetycznie modyfikowana jest to żywność wyprodukowana z mikroorganizmów, roślin lub zwierząt, które zostały wcześniej ulepszone metodami inżynierii genetycznej. Potocznie przyjmuje się, że są to produkty mające zmieniony materiał genetyczny lub zawierające białka będące wynikiem biosyntezy rekombinowanego DNA. 

Jad kiełbasiany

Jad kiełbasiany

Jad kiełbasiany (inaczej toksyna botulinowa) jest jedną z najsilniejszych znanych człowiekowi trucizn. Jest ona 6 mln razy silniejszą trucizną niż jad grzechotnika. Produkują ją różne szczepy zatruwającej żywność bakterii Clostridium botulinum. Dawka śmiertelna jadu kiełbasianego wynosi 0,0004 mg.

Co warto wiedzieć o migdałkach

Co warto wiedzieć o migdałkach

Migdałki odpowiadają za kontrolę naszego organizmu i obronę przed drobnoustrojami. Są pierwszą linią obrony, wytwarzając przeciwciała oraz wysyłając sygnały do innych części organizmu o tym, że właśnie atakowany jest przez wirusy czy bakterie. 

Sepsa zatrważa od czasów Hippokratesa

Sepsa zatrważa od czasów Hippokratesa

Spolszczone określenie „sepsa” wywodzi się od łacińskiego słowa „sepsis”, oznaczającego według Hippokratesa: proces gnicia mięsa, ropienia ran, gazy bagienne. Innymi słowy proces psucia się niedobrego dla zdrowia, w odróżnieniu od „pepsis”, czyli procesu fermentacji – dobrego dla zdrowia, chociażby z racji produkcji wina.

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny, zwany też zespołem X, to ciąg powiązanych ze sobą elementów systematycznie i podstępnie niszczących organizm, mogących zwiększać ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca i cukrzycę typu 2. Szacuje się, że obecność zespołu metabolicznego dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i aż pięciokrotnie podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 076 113 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.