medycyna i farmacja
Porady z Apteki 01/2019
Czytaj Porady z Apteki 01/2019
Czytaj Porady z Apteki 01/2019

Porady z Apteki 01/2019

W numerze:

Śmiech to zdrowie

Śmiech to zdrowie

„Śmiech to zdrowie” - mówimy bardzo często, ale raczej opisujemy to zdanie dość intuicyjnie, bez znajomości popierających tę tezę dowodów. Tak więc oto dowody, że śmiech, uśmiech i uśmiechanie się naprawdę są dla nas zdrowe!

Wątroba - filtr, o który trzeba zadbać

Wątroba - filtr, o który trzeba zadbać

Wątroba to jeden z niewielu organów, o które powinniśmy dbać w szczególny sposób. Jest to narząd całkowicie nieunerwiony, jednakże nie oznacza to, że możemy zaniedbać go i całkowicie się nim nie przejmować. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji, począwszy od przekształcania węglowodanów złożonych, poprzez syntezę IGF-1, cholesterolu, glikogenu, czynnika krzepnięcia krwi, żółć, aż do neutralizacji toksyn. 

Dobroczynne działanie światła

Dobroczynne działanie światła

Niedobór światła słonecznego wpływa niekorzystnie na samopoczucie człowieka. Jest to związane z wydzielaniem dużej ilości melatoniny, hormonu regulującego rytm dobowej aktywności. Gdy jest go w organizmie za dużo, może pojawić się depresja. Warto więc pamiętać o dobroczynnym wpływie światła i w pełni go wykorzystać.

Alergia - problem blisko połowy Polaków

Alergia - problem blisko połowy Polaków

Według danych WHO, problem reakcji alergicznych dotyczy od 30 do 40% mieszkańców kuli ziemskiej. W Europie częstotliwość występowania alergii jest jeszcze wyższa i sięga około połowy populacji, a Polska po Wielkiej Brytanii i Niemczech należy do czołówki najbardziej uczulonych społeczeństw.

Badania ginekologiczne - w trosce i z obowiązku

Badania ginekologiczne - w trosce i z obowiązku

Badania ginekologiczne wykonywane powinny być, o ile lekarz nie zaleci inaczej, raz w roku. Dzięki temu każda kobieta ma możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Przede wszystkim jednak jest to szansa na wyeliminowanie zagrożenia chorób takich jak rak szyjki macicy.

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne występujące w czaszce. Rozmieszczone są w okolicach czoła, szczęki i nosa, mają ujście do jamy nosowej przez niewielkie otwory. Zatoki pełnią funkcje nie do końca sprecyzowane. Uczestniczą w procesie oczyszczania i ogrzewania wdychanego powietrza. 

Dieta śródziemnomorska - najzdrowsza dla serca

Dieta śródziemnomorska - najzdrowsza dla serca

Rozwój medycyny kładzie coraz większy nacisk na analizę sposobu odżywiania i badanie jego wpływu na rozwijające się procesy chorobowe. Praktycznie w przypadku każdej choroby o charakterze przewlekłym należy ocenić wpływ nawyków żywieniowych na pozytywne lub negatywne skutki w organizmie człowieka. 

Temat tabu: Choroby weneryczne

Temat tabu: Choroby weneryczne

Obecnie poznano ponad 40 drobnoustrojów, które mogą być przenoszone drogą płciową i wywoływać choroby nazywane chorobami przenoszonymi drogą płciową lub chorobami wenerycznymi. zęść z nich przenoszona jest wyłącznie poprzez kontakty seksualne, dla reszty jest to jedna z możliwych dróg przenoszenia, często nie najważniejsza.

Stres problem cywilizacji

Stres problem cywilizacji

Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. Problem stresu jest problemem przede wszystkim człowieka, który żyje we współczesnej cywilizacji. Stres może być naszym przyjacielem lub wrogiem. Może mobilizować do działania, dodawać siły lub przeciwnie, odbierać radość życia i wolę walki. Gdy nie potrafimy sobie z nim poradzić, może stać się zagrożeniem dla naszego życia.

Zdrowe wakacje

Zdrowe wakacje

Wypoczynek jest nieodzowną potrzebą każdego człowieka, nie jest luksusem przeznaczonym dla wybranych. Ciągła gonitwa, przepracowanie, brak czasu dla rodziny sprawiają, że rodzinne więzy się rozluźniają, zaczyna brakować cierpliwości i wyrozumiałości. Wcale tak nie musi być. 

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego należy do grupy zaburzeń, których przyczyna jest trudna do jednoznacznego potwierdzenia. W tym wypadku stwierdza się nadmierną pobudliwość jelit, za czym idą konkretne objawy chorobowe. Inaczej możemy ten czynnik chorobowy określić jako nieprawidłową reakcję organizmu w kontakcie z otoczeniem, w tym wypadku ze składnikami pokarmowymi, ewentualnie z produktami przemiany materii.  

Smukła i zdrowa jak palma kokosowa

Smukła i zdrowa jak palma kokosowa

Nazywana jest „drzewem życia” - z sanskrytu kalpa vriksha - drzewem, zaspokajającym wszystkie potrzeby. Przez wieki leki robione z orzecha kokosowego były stosowane w medycynie ludowej i do dziś są traktowane przez ludy Afryki za cudowne panaceum. I, jak się okazuje, to nie tylko ludowe bajki, gdyż ludy te nigdy nie zapadają na choroby serca, cukrzycę czy otyłość.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Panuje wiele mitów dotyczących higieny zębów u naszych największych skarbów, jakimi są nasze dzieci. W tym artykule zostały przedstawione podstawowe informacje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci oraz informacje, jak, dzięki odpowiedniej profi laktyce, zapobiegać przykrym wizytom u dentysty.

Wiosenny głód witaminowy

Wiosenny głód witaminowy

Po długiej, zimnej i ciemnej zimie z utęsknieniem wchodzimy w okres wiosenny. Budząca się przyroda, morze zieleni, dużo więcej promieni słonecznych wyzwala w naszych organizmach zdecydowanie więcej energii. Patrząc w głąb ludzkiego organizmu, stwierdzimy istnienie ogromnego laboratorium chemicznego. 

Ciśnienie na zdrowie

Ciśnienie na zdrowie

Człowiek żyje dopóki bije jego serce tłocząc krew do tętnic, którymi dociera ona do najdalszych zakątków ludzkiego organizmu. Zapewnia ona dostawy tlenu, substancji odżywczych i wielu innych składników, dzięki którym tkanki ludzkie mogą spełniać swoje fizjologiczne zadania. Aby mogło dojść do wymiany substancji pomiędzy krwią, a komórkami, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki.

Potas niezbędny w każdej żywej komórce

Potas niezbędny w każdej żywej komórce

Życie organizmu ludzkiego opiera się na skoordynowanej pracy wielu narządów i tkanek. Te najważniejsze znane są zarówno ze swojej budowy zewnętrznej, jak i pełnionych przez siebie funkcji. Jednak aby prawidłowo mogły pracować serce, mózg, czy żołądek, to komórki z których zbudowane są wymienione narządy muszą funkcjonować w sposób dla siebie właściwy.

Epidemia XXI wieku: Zespół metaboliczny

Epidemia XXI wieku: Zespół metaboliczny

Przed nami wiosna, piękny okres w roku. Czas na zdecydowane postanowienia dotyczące zmiany trybu życia, w szczególności odnoszące się do walki z nadwagą. To właśnie wiosna stwarza najlepsze warunki do wprowadzenia skutecznych metod poprawiających bilans energetyczny organizmu.

Co powinniśmy wiedzieć o zawale serca?

Co powinniśmy wiedzieć o zawale serca?

Zawał mięśnia sercowego należy do grupy najgroźniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego człowieka. Z powodu zawału serca trafia na oddziały kardiologiczne i kardiochirurgiczne około 60% wszystkich ostrych hospitalizacji z powodów krążeniowych. 

Zaparcia to dyskomfort i poważny problem medyczny

Zaparcia to dyskomfort i poważny problem medyczny

Zaparcia stanowią jeden z częściej występujących problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Jest to przypadłość w równym stopniu trapiąca pacjentów w starszym wieku, jak i tych aktywnie pracujących, żyjących w pośpiechu i stresie.

Choroba czyhająca w ogródku czy na działce

Choroba czyhająca w ogródku czy na działce

Tężec to ostra, zakaźna toksykoza, czyli choroba wywołana działaniem toksyny nazywanej tetanospasminą lub jadem tężcowym, która wydzielana jest przez laseczki tężca, a nie przez inwazję samej bakterii.

Zdrowe oczy to podstawa!

Zdrowe oczy to podstawa!

W dzisiejszych czasach nadmiernie eksploatujemy oczy, długo pracujemy, a wolny czas spędzamy przed ekranami telewizorów, komputerów lub czytając przy złym oświetleniu. By odpowiednio dbać o swoje oczy trzeba pamiętać o podstawowych zasadach.

Komary, kleszcze, meszki atakują!

Komary, kleszcze, meszki atakują!

W okresie wiosenno-letnim obserwujemy szaleńczy rozkwit przyrody. W ślad za bujaniem roślinności idzie zwiększona aktywność owadów. Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie, lesie czy na działce. 

Kinetoza - choroba ruchu

Kinetoza - choroba ruchu

Nadchodzi czas urlopów i wakacji, a więc wypoczynku, ale nawet najlepiej zaplanowaną i przygotowaną eskapadę może zepsuć choroba lokomocyjna. Na kinetozę zachorować może każdy i w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są dzieci, co wiąże się z ich niedojrzałością układu nerwowego, a konkretnie z nadpobudliwością błędnika.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 412 012 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.