medycyna i farmacja
Porady z Apteki 03/2020
Czytaj Porady z Apteki 03/2020
Czytaj Porady z Apteki 03/2020

Porady z Apteki 03/2020

W numerze:

Jak walczyć z nowotworem?

Jak walczyć z nowotworem?

Słowo „rak” czy „nowotwór” wciąż budzi przerażenie. Pacjent, który usłyszał taką diagnozę, czuje się, jakby odczytano mu wyrok śmierci. Choć jest to choroba bardzo groźna, to jednak w porę wykryta oraz konsekwentnie i właściwie leczona, pozwala na powrót do zdrowia 

Grypa i przeziębienie. Różnicowanie, leczenie, zapobieganie.

Grypa i przeziębienie. Różnicowanie, leczenie, zapobieganie.

Nadszedł czas kiedy miliony Polaków szukają w aptekach pomocy w złagodzeniu objawów grypy, przeziębienia i zapalenia zatok. Często wymienione jednostki chorobowe są mylone, a niejednokrotnie scalane w postać jednej choroby. Ale czy grypa i przeziębienie to to samo? Jak chronić się przed zachorowaniem? Jak je leczyć? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.

Mononukleoza - choroba pocałunków

Mononukleoza - choroba pocałunków

Mononukleoza jest zakaźną chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusa Ebsteina - Barr (EBV), która raz przebyta, daje odporność na całe życie. Najczęściej przenoszona jest przez bliski kontakt ze śliną osoby zakażonej, dlatego nazywana jest „chorobą pocałunków”. Choroba ta najczęściej atakuje dzieci i młodzież.

Biała laska – symbol niepełnosprawności wzrokowej

Biała laska – symbol niepełnosprawności wzrokowej

Człowiek za pomocą narządu wzroku, który jest wysoko zorganizowanym analizatorem zmysłowym, odbiera aż 80% informacji docierających ze świata zewnętrznego. Oczy zaliczane są do fotoreceptorów, ponieważ są przystosowane do odbierania bodźców w postaci energii świetlnej. Zmysł wzroku pozwala oceniać odległość przedmiotów, rozróżniać natężenie światła oraz barwy.

Dobry cholesterol - czy taki naprawdę istnieje?

Dobry cholesterol - czy taki naprawdę istnieje?

Najczęściej o cholesterolu myślimy jak o najgorszym wrogu, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę jest niezbędny dla naszego organizmu. Jest ważnym składnikiem budującym błony komórkowe w ciele człowieka. Nie obejdzie się bez niego także układ płciowy, gdyż katalizuje produkcję hormonów takich jak estrogen, testosteron czy progesteron. Również synteza witaminy D3 nie byłaby możliwa, gdyby nie jego obecność. 

Wapń pierwiastkiem życia

Wapń pierwiastkiem życia

Wapń (Ca) jest głównym składnikiem mineralnym w organizmie człowieka. Około 99% wapnia znajduje się w kościach i zębach, których jest podstawowym materiałem budulcowym. Pozostała ilość tego pierwiastka zawarta jest w tkankach miękkich oraz w płynach ustrojowych.

Kaszel

Kaszel

Kiedy różne czynniki fizyczne, chemiczne lub drobnoustroje obecne w powietrzu drażnią lub zanieczyszczają drogi oddechowe, pierwszą odruchową reakcją jest kaszel. Przyczyną kaszlu mogą być również infekcje i stan zapalny w drogach oddechowych. Odruch kaszlowy to ważny mechanizm ostrzegawczy i oczyszczający drogi oddechowe. 

Dziecięce zombi

Dziecięce zombi

Zdecydowana większość dzieci nie rozmawia z rodzicami czy opiekunami na temat korzystania z mediów, a osoby dorosłe nie kontrolują dzieci, gdyż uważają, że komputer, telefon komórkowy czy tablet to rzecz prywatna, a wręcz intymna, do której nikt postronny nie powinien mieć dostępu. Tymczasem młodzi ludzie tracą kontrolę nad tym, ile czasu spędzają nad mass-mediami i zaczynają popadać w uzależnienia. 

Między niebem a piekłem - choroba afektywna dwubiegunowa

Między niebem a piekłem - choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), zwana również psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią, to przewlekłe zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii (ewentualnie jej łagodniejszej postaci - hipomanii) lub jednych i drugich jednocześnie. 

Rozmyślania na temat bólu

Rozmyślania na temat bólu

Ból to nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne odczucie pojawiające się wtedy, gdy dochodzi do podrażnienia receptorów bólowych (nocyceptorów). Odczuwanie bólu jest jedną z funkcji układu nerwowego. dużej mierze odczucia bólu są subiektywne. Zdarza się, że niektórzy ludzie odczuwają ból silniej (niski próg tolerancji bólu), a inni czują go w niewielkim stopniu (wysoki próg tolerancji). 

Łuszczyca etiologia i leczenie

Łuszczyca etiologia i leczenie

Łuszczyca jest jedną z chorób, których do dnia dzisiejszego nie udaje się wyleczyć całkowicie. Jak sama nazwa wskazuje, choroba charakteryzuje się łuszczeniem skóry na różnych obszarach ciała. Jest to dolegliwość przewlekła, mająca charakter nawrotu objawów. 

Kobiece zaburzenia hormonalne

Kobiece zaburzenia hormonalne

Ludzki organizm produkuje ponad sto hormonów, ale tylko kilka z nich jest przypisanych wyłącznie do kobiet. To właśnie te hormony sprawiają, że kobiety czują się młodo i atrakcyjnie. Żeńskie hormony decydują o najważniejszych atrybutach kobiecości. Wszystkie hormony są ze sobą ściśle powiązane, dlatego istotne jest utrzymanie ich poziomu w równowadze. 

Jak dobrze strawić Święta

Jak dobrze strawić Święta

Wielkimi krokami zbliża się okres corocznego biesiadowania i spotkań rodzinnych, czyli święta Bożego Narodzenia. Mamy dla Państwa kilka przydatnych rad, które zmniejszą cierpienia po świątecznym obżarstwie. Nieprzyjemne uczucie pieczenia

w żołądku lub przełyku zazwyczaj występuje po przejedzeniu, spożyciu zbyt tłustych potraw, często także ostro doprawionych lub nadmiernie bogatych w węglowodany. 

Hemochromatoza

Hemochromatoza

Właściwości chemiczne żelaza powodują, że bierze ono udział w wielu przemianach metabolicznych. Żelazo zaliczane jest do mikroelementów ze względu na małe dzienne zapotrzebowanie. Objawy hemochromatozy pierwotnej

zwykle pojawiają się między 40 a 60 rokiem życia i są bardzo niespecyficzne, a dopóki organizm może magazynować nadmiar żelaza, choroba jest trudna do wykrycia. 

Nawyki drugą naturą człowieka

Nawyki drugą naturą człowieka

Nawyk to zachowanie, które wykonujemy automatycznie po wystąpieniu odpowiedniego bodźca. Jeśli nasza reakcja na pojawienie się bodźca nie jest natychmiastowa i potrzebujemy się do niej zmuszać czy przekonywać, to wówczas mamy do czynienia ze zwyczajem, a zwyczaj to właśnie coś, co robimy regularnie. 

Słoniowacizna - obrzęk limfatyczny

Słoniowacizna - obrzęk limfatyczny

Układ limfatyczny jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, chroniących przed zakażeniami i chorobami. Jest również systemem transportującym, który wspomaga układ krążenia i jest z nim ściśle powiązany. Naczynia limfatyczne przypominają drobne naczynia krwionośne tworzące sieć, dzięki której limfa dociera do wszystkich zakątków organizmu i obmywa komórki i tkanki.

Jak przeżyć Święta, aby nie zwariować

Jak przeżyć Święta, aby nie zwariować

W obecnych czasach wielu z nas irytuje przedświąteczna gorączka, albowiem odnosimy wrażenie, że coraz mniej w tym czasie wartości i faktycznej tradycji, a więcej biegania po sklepach, konkursu na prezenty czy najładniej ozdobiony dom. każdym współczesnym domu przygotowania do Świąt kojarzą się z kilkoma sprawami do ogarnięcia, ale jest w nas całe mnóstwo lęków, którym daleko do wyidealizowanej świątecznej atmosfery. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 709 150 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.