medycyna i farmacja
Porady z Apteki 04/2020
Czytaj Porady z Apteki 04/2020
Czytaj Porady z Apteki 04/2020

Porady z Apteki 04/2020

W numerze:

Naturalne leki na przeziębienie dla najmłodszych

Naturalne leki na przeziębienie dla najmłodszych

Sami bardzo często korzystamy z rad naszych mam czy babć, które mówią, że na zaziębienie najlepszy jest miód, mleko, czosnek i cytryna. Środki naturalne, przygotowane w domu, często są alternatywą dla farmakologicznych specyfików.

Badanie kontrolne pań

Badanie kontrolne pań

Co każda z nas powinna zrobić, by dłużej cieszyć się życiem? Koniec starego i początek nowego roku sprzyja postanowieniom także w sferze naszego zdrowia. Aby dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy na chwilę zatrzymać się w biegu codziennych spraw i poświęcić trochę czasu na „rachunek sumienia” - jakie badania ostatnio zrobiłyśmy i które trzeba wykonać bezwzględnie?

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają ogromny potencjał do namnażania oraz posiadają wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju. 

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Zbliża się kolejny, zupełnie nowy i wolny od błędów rok. Jak zwykle liczymy na zmiany. Kolejne 365 dni, z którymi wiążemy nasze plany, nadzieje i marzenia. Zazwyczaj oczekujemy zmian na lepsze, pragniemy uporządkować to, co nieuporządkowane i zrealizować to, o czym od dawna marzyliśmy. 

Zespół Tourette’a

Zespół Tourette’a

Podłoża zespołu Tourette’a jeszcze nie ustalono. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną rozwoju tego schorzenia są zaburzenia przewodnictwa neurotransmiterów, czyli substancji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi w mózgu.

Anemia -  symptomy, których nie należy lekceważyć

Anemia - symptomy, których nie należy lekceważyć

Jak się okazuje, przpadłość ta doskwiera dość sporej liczbie osób, które uważają się za zupełnie zdrowe i często w ogóle nie zauważają drobnych, ale istotnych oznak tej choroby. Nazywana również niedokrwistością anemia może doprowadzić do poważnej dysufnkcji całego organzmu.

Miłość okiem laboratna

Miłość okiem laboratna

To nie przypadek, że w Dniu Świętego Walentego zakochani chętnie wręczają sobie czekoladę. Dzięki niej otrzymujemy dawkę fenyloetyloaminy - substancji odpowiadającej za dobre samopoczucie. Od dawna wiadomo, że załamanie po rozstaniu z ukochaną osobą można złagodzić czekoladą, lecz wiele pytań dotyczących miłości pozostawało dotąd bez odpowiedzi. 

Halitoza

Halitoza

Halitozą nazywamy oddech, który nie jest akceptowany przez otoczenie, a jest spowodowany wieloma czynnikami. Przypadłość ta znana jest od wieków. Halitoza sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jest to niewątpliwie wstydliwa dolegliwość charakteryzująca się nieprzyjemnym zapachem z ust w trakcie wydychania powietrza. 

Magnez w życiu człowieka

Magnez w życiu człowieka

Magnez, naz ywany pierwiastkiem życia, należy do 10 pierwiastków najcz ęściej spotykanych w skorupie ziemskiej. Możemy go znaleźć zarówno w górach jak i w wodzie morskiej. Występuje również w roślinach zielonych.

Migrena - fanaberia czy poważna dolegliwość?

Migrena - fanaberia czy poważna dolegliwość?

Faktem jest, iż w większości przpadków problem migreny dotyczy kobiet. Cierpi na nią spora liczba Polaków, bo aż 28% populacji naszego kraju ma zdiagnozowaną migrenę. U kobiet pojawia się zazwyczaj okresowo, szczególnie podczas dojrzewania lub przekwitania – wtedy, gdy naszym organizmem intensywnie „rządzą” hormony.

Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. To czas, w którym przysz ła mama, oczekując potomka, dba o siebie z największą starannością. Odpowiednio zbilansowana dieta, wizyty kontrolne u lekarza, unikanie stresów i wypoczynek mają bowiem niebagatelny wpływ na przebieg ciąży.

Emolienty - skład i zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry

Emolienty - skład i zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry

Ciepłe kurtki i czapki zimą czy kapelusz w ciepłe letnie dni – oto, co chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. A najważniejsze jest pod spodem - nasza skóra, która niczym „strażnik” daje nam znać o kłopotach.

Czy napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

Czy napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

Według ekspertów WHO ryzyko związane ze spożyciem napojów energetycznych wynika częściowo z tego, że zawierają duże ilości kofeiny. Mogą być wypijane duszkiem, w przeciwieństwie do gorącej kawy i w rezultacie mogą powodować przedawkowanie kofeiny. To może z kolei prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, nudności i wymiotów, drgawek, wystąpienia objawów psychotycznych, jak np. halucynacje, a w rzadkich przypadkach do zgonu.

Choroby umysłu

Choroby umysłu

Zaburzenia lękowe, epizody depresyjne albo obsesje myśli... Takie problemy mogą dotknąć każdego z nas. Co jednak zrobić, jeśli stopniowo zaczynają one dominować nad naszym życiem?  Każdego roku co czwarty Polak cierpi na jakąś formę zaburzeń zdrowia psychicznego. Choroba umysłu jest nieświadomą formą ucieczki człowieka od świata realnego. 

Kości - rusztowanie naszego ciała

Kości - rusztowanie naszego ciała

Układ kostny człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Nadaje ciału człowieka odpowiedni kształt oraz stanowi jego podporę. Szkielet to podstawa ciała, bez niego każdy z nas byłby bez kształtny, gdyż większość organów w ciele ludzkim jest miękka. Funkcja wspierająca jest więc najważniejsza. Szkielet to wspaniała konstrukcja złożona z kości, stawów, chrząstek i wiązadeł.

Klimakterium i menopauza - co powinna o nim wiedzieć każda kobieta?

Klimakterium i menopauza - co powinna o nim wiedzieć każda kobieta?

Na pewno są nieuchronne dla każdej z nas i na pewno można z nimi żyć w zgodzie. Natura już tak to urządziła, że to właśnie kobiety mają tę dolegliwość w swoim „portfolio”. Niejednokrotnie te dwa terminy używane są zamiennie, ale w rzeczywistości oznacz ają zupełnie inny etap.

Tajemnicza choroba Hashimoto

Tajemnicza choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast, w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. 

Co dziedziczymy genetycznie?

Co dziedziczymy genetycznie?

Jedną z największych tajemnic życia, która nurtowała ludzi od dawien dawna, jest rozwój cz łowieka oraz przekazywanie cech z pokolenia na pokolenie. Od wieków ludzi interesowało to, w jaki spósób cechy są przekazywane dzieciom przez rodziców. Pierwszym naukowcem, który opisał podstawowe prawa dziedziczenia cech, był Grzegorz Mendel. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 354 517 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.