medycyna i farmacja
Porady z Apteki 01/2021
Czytaj Porady z Apteki 01/2021
Czytaj Porady z Apteki 01/2021

Porady z Apteki 01/2021

W numerze:

Zatrucia pokarmowe - letnie zagrożenie

Zatrucia pokarmowe - letnie zagrożenie

Następują wskutek spożycia pokarmów lub napojów skażonych bakteriami lub toksynami. Lato służy nam, ale bakterie i wirusy też lubią wysokie temperatury, gdyż wówczas łatwo im się rozprzestrzeniać. W sprzyjających warunkach, czyli w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i przy odpowiednich składnikach odżywczych, z jednej bakterii mogą namnożyć się miliony.  

Astygmatyzm niezborność oka

Astygmatyzm niezborność oka

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 80% wiedzy o otaczającym świecie. Wykorzystują przy tym 75% wszystkich bezpośrednio łączonych z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowanych jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych. 

Szczepionka z limfocytów typu Treg zatrzymuje rozwój cukrzycy typu I

Szczepionka z limfocytów typu Treg zatrzymuje rozwój cukrzycy typu I

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Trzonkowskiego, opracowali szczepionkę, która prowadzi do remisji cukrzycy typu I u dzieci. Szczepionka jest skuteczna, jeśli jest podana na początku choroby. 

Siła mięśni

Siła mięśni

Mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane) zbudowane są z długich, cylindrycznych komórek, posiadających wiele jąder. Widoczne jest na nich poprzeczne prążkowanie, wynikające z naprzemiennego występowania różnego rodzaju włókienek. Skurcz tych mięśni następuje szybko i trwa krótko. 

Zaparcia i problemy z nimi związane

Zaparcia i problemy z nimi związane

Zaparcia są tematem wstydliwym i bardzo uciążliwym, wpływającym negatywnie na komfort życia. Jest to problem dotyczący wielu ludzi: starców i niemowlaków, kobiet i mężczyzn, bogatych i biednych. Częściej z tą dolegliwością muszą mierzyć się kobiety niż mężczyźni. Zaparcia to najczęstsze zaburzenie układu pokarmowego. 

Grasica - Co to jest i jaką rolę pełni?

Grasica - Co to jest i jaką rolę pełni?

Grasica to narząd, z którego niewiele osób zdaje sobie w ogóle sprawę. A to dlatego, że u większości dorosłych jest ona narządem znajdującym się w fazie skrajnego zaniku, ważącym zaledwie kilka lub kilkanaście gramów. Jeśli jednak nie zaniknie albo zacznie się rozrastać, może wiązać się z wystąpieniem miastenii – przewlekłej, potencjalnie śmiertelnej choroby. 

Jedzenie przed i po treningu

Jedzenie przed i po treningu

Mit efektywnego treningu na czczo został już skutecznie obalony. Prawdziwy wysiłek energetyczny i trening nie będzie możliwy, jeśli wyruszymy w trasę, nie przegryzając wcześniej chociaż kilku kęsów. To, co i w jakiej ilości będziemy jeść, w dużej mierze zależy od dystansu, jaki zamierzamy przebiec oraz od pory dnia.

Zaburzenia słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych

Zaburzenia słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych

W ostatnim czasie bardzo często spotykamy się w aptece z pacjentami, u których zdiagnozowano zaburzenia słuchu. Są to zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Zaburzenia tego typu mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się, a także utrudniać rozwój dzieci. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu budowę ucha, przyczyny wystąpienia zaburzeń słuchu, a także sposoby ich leczenia.

Mykobakteriozy

Mykobakteriozy

Mykobakteriozy to grupa chorób wywołanych przez tak zwane prątki niegruźlicze (NTM – non tuberculosis mycobactetia), atypowe. Bakterie te są szeroko rozpowszechnione w środowisku. Występują licznie w otwartych zbiornikach wodnych, wodzie wodociągowej, np. w osadach kranowych, w glebie, w powietrzu. 

Gluten free - o co w tym chodzi?

Gluten free - o co w tym chodzi?

Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni kilku ostatnich lat dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna. W mediach co rusz pojawiają się krótkie porady dietetyczne, przykładowe przepisy, wywiady, a nawet obszerne publikacje aspirujące do miana specjalistycznych analiz. 

Zdrowotne właściwości herbaty

Zdrowotne właściwości herbaty

Według danych statystycznych Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem spożycia herbaty w Europie. Z wynikiem 1 kg herbaty rocznie na osobę Polacy ustępują miejsca tylko Irlandii (2,18 kg), Wielkiej Brytanii (1,93 kg) oraz Rosji (1,38 kg). Natomiast w rankingu światowym, choć ciężko w to uwierzyć, bijemy takie kraje jak Japonia czy Chiny, gdzie herbata w świadomości społecznej uważana jest za napój narodowy.   

Co pić w czasie treningu?

Co pić w czasie treningu?

Wysiłek fizyczny powoduje nie tylko tworzenie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej, ale również usuwa płyny z organizmu. Stąd też ważne jest uzupełnianie płynu podczas treningu, zwłaszcza jeśli jest on intensywny. Co pić podczas wysiłku fizycznego?  

Zadbaj o swoje stopy

Zadbaj o swoje stopy

Nasze stopy są naturalnym środowiskiem życia milionów bakterii, które żerują na pocie i złuszczonych komórkach skóry. To właśnie ich produkty przemiany materii powodują ten nieprzyjemny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach, bakterie mają więcej pożywienia.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 350 355 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.