medycyna i farmacja
Porady z Apteki 02/2021
Czytaj Porady z Apteki 02/2021
Czytaj Porady z Apteki 02/2021

Porady z Apteki 02/2021

W numerze:

Rośliny trujące w ogrodzie i na łące

Rośliny trujące w ogrodzie i na łące

Dla wielu ludzi ogród stanowi przestrzeń, której poświęcają bardzo wiele swojej codziennej troski, wkładają w nią dużo pracy, nie szczędząc przy tym wydatków, aby stworzyć swój wymarzony, własny raj. Zachwycając się kolorem kwitnących rabat kwiatowych, równo przyciętych żywopłotów czy okazałością rozwiniętych krzewów, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą one zawierać wiele bardzo niebezpiecznych substancji. 

Bezsenność

Bezsenność

Sen zajmuje około jedną trzecią naszego życia. Zdrowy sen przywraca sprawność i dobrą kondycję naszej tkanki nerwowej, powoduje przyspieszoną odnowę komórek, wpływa na system kontrolujący przemianę materii, wzmaga tworzenie białek i ma ogromne znaczenie w produkcji hormonów. 

Mutyzm

Mutyzm

Człowiek rodzi się z ukształtowanym genetycznie zestawem cech anatomicznych i czynnościowych aparatu fonacyjnego (mowy). W procesie komunikacyjnym mowa i głos zajmują ważne miejsce. Jednym z zaburzeń mowy jest mutyzm, którego istotą jest brak lub ograniczenie mowy u dziecka lub osoby dorosłej, przy jednoczesnym jej rozumieniu.

W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc nie tylko płuca chorują…

W przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc nie tylko płuca chorują…

Przyczyną trwałego zmniejszenia przepływu powietrza przez oskrzela jest przewlekłe zapalenie oskrzeli wywołane reakcją obronną ustroju, np. na długotrwałe wdychanie pyłów. Prowadzi to do zmniejszenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje uczucie duszności i inne problemy związane z oddychaniem, a te z kolei wpływają negatywnie na cały organizm.

Choroba Alzheimera w ujęciu medycznym

Choroba Alzheimera w ujęciu medycznym

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego o nieznanej przyczynie i nie do końca poznanych mechanizmach powstawania. Przebieg choroby uszkadza głównie korę mózgową, prowadząc do zaburzeń tzw. wyższych funkcji umysłowych, takich jak pamięć, mowa, myślenie abstrakcyjne.

Nudności

Nudności

Nudności to dość typowy element złego samopoczucia. Często mylone są z wymiotami. Same w sobie nie są groźne, choć nie należą do najprzyjemniejszych odczuć.

Znaczenie emoji w życiu dziecka

Znaczenie emoji w życiu dziecka

Jej odczuwaniu towarzyszą zwykle zmiany somatyczne. Emocje możemy podzielić na: pierwotne, czyli takie, które dotyczą zaspokojenia biologicznych potrzeb organizmu oraz na wtórne, mające charakter społeczny, dotyczące sfery wartości i wiedzy. Uczucia wyższe obejmują między innymi uczucia moralne (etyczne), uczucia estetyczne i uczucia intelektualne. 

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny

Pojęcie stresu oksydacyjnego jest ściśle związane z tlenem i jego reaktywnymi formami (RFT). Tlen, jako pierwiastek wszechobecny, jest niezbędny komórkom do wytwarzania energii w procesach utleniania z drugiej strony, jest czynnikiem, który je również uszkadza. Tlen obecny w atmosferze jest cząsteczką trypletową, co oznacza, że jego orbitale molekularne posiadają dwa niesparowane elektrony o tym samym spinie.

Co warto wiedzieć o efekcie placebo

Co warto wiedzieć o efekcie placebo

Placebo jest prawdopodobnie tak stare, jak stara jest sama medycyna. Mimo tego wciąż niewiele wiadomo o fizjologicznych i psychologicznych aspektach tego efektu. Dlatego ośrodki naukowe na całym świecie przeprowadzają badania nad tym fascynującym zjawiskiem i uzyskują bardzo ciekawe wyniki.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 709 715 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.