medycyna i farmacja
Porady z Apteki 09/2021
Czytaj Porady z Apteki 09/2021
Czytaj Porady z Apteki 09/2021

Porady z Apteki 09/2021

W numerze:

Ból zatok

Ból zatok

Ból zatok dotyczy 12% całej populacji. W Polsce co dziesiąty rodak, skarżący się na ból zatok, odczuwa go regularnie. Pozostali chorzy cierpią z powodu tej dolegliwości co jakiś czas - 36% z nich odczuwa ból z częstotliwością co 2-3 miesiące, z kolei 26% - raz na pół roku.

ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych

Jednym z mitów panujących we współczesnej psychiatrii czy psychologii jest założenie, że wiele dziecięcych zaburzeń nie istnieje u osób dorosłych. Tak jakby w momencie otrzymania dowodu osobistego znikał zespół Aspergera czy właśnie zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (attention-deficit/hyperactivity disorder – ADHD). Realia i wyniki badań  pokazują, że jest niestety inaczej.

Tłuszczaki - Włókniaki - Kaszaki

Tłuszczaki - Włókniaki - Kaszaki

Nieduże, miękkie kulki pod skórą, które można przesuwać, to zazwyczaj tłuszczaki, włókniaki lub kaszaki. Objawiają się na ogół jako niebolesne, wolno rosnące guzki w tkance podskórnej. Mają one zwykle kształt okrągły lub nieco wydłużony. Kiedy się pojawią nie jesteśmy w stanie określić, z jakiego rodzaju guzkiem mamy do czynienia.

Tatuaże - czy są niebezpieczne?

Tatuaże - czy są niebezpieczne?

Tatuaż ma długą i interesującą historię, obfitującą w okresy wzlotów i upadków popularności, prawdopodobnie spowodowanych tym, iż należy on do najbardziej kontrowersyjnych sposobów ozdabiania ciała ludzkiego. ierwotnym znaczeniem tatuażu były obrzędy rytualne. Wykonywano je dla oznaczenia pozycji społecznej, na cześć ważnego wydarzenia lub jako znak przejścia inicjacji. 

Święta - niezbędna tradycja

Święta - niezbędna tradycja

Niezwykle szybkie tempo życia, migracje ludności i częste zmiany pracy czy mieszkania sprawiają, że tradycje powoli idą w zapomnienie. Coraz bardziej mobilni, rzucani w odległe od siebie miejsca, zapracowani, nie mamy czasu na prywatne życie rodzinne.

Czy chlor w basenach nam szkodzi?

Czy chlor w basenach nam szkodzi?

Pływanie jest świetnym sportem, o czym wszyscy wiemy. Czy jednak chlor zawarty w wodzie może zwiększać ryzyko różnych chorób i być szkodliwy dla zdrowia kobiety? Szczególnie dla dzieci oraz osób, które cierpią na astmę, basen był dotychczas zalecany przez ekspertów jako ideał sportu, który - regularnie uprawiany - zwiększa objętość płuc i poprawia oddychanie.

Świąteczne obżarstwo - jak sobie pojeść zdrowo!

Świąteczne obżarstwo - jak sobie pojeść zdrowo!

Świętom, a w szczególności Bożemu Narodzeniu oraz obchodom powitania Nowego Roku, towarzyszy obfitość na stołach. Staramy się przygotować najbardziej wykwintne potrawy, aby ich walory smakowe i wizualne podkreśliły ten wyjątkowy okres. Jednak bardzo często za jakością sporządzanych smakołyków idzie także ilość. Śmiało można postawić tezę, że w okresie świątecznym większość z nas się przejada. 

Siła życia w witaminie D

Siła życia w witaminie D

Badania ostatnich lat potwierdziły, że witamina D (cholekalcyferol) znacząco zmniejsza śmiertelność z powodu niemalże każdej przyczyny, co wywiera nacisk na medyczne, etyczne i prawne efekty prawidłowego diagnozowania i odpowiedniego leczenia jej deficytu. 

Wysoka cena za bycie człowiekiem

Wysoka cena za bycie człowiekiem

Homo sapiens, czyli człowiek wykazujący cechy, które uzasadniają jego zaliczenie do naszego gatunku, pojawił się w przybliżeniu około 200 tysięcy lat temu. Jego mózg rozwijał się nieustannie, a to znalazło odbicie w pojemności jego czaszki. Człowiek współczesny pojawił się około 65-60 tysięcy lat temu. Był istotą o bardzo zróżnicowanych rozmiarach i masie ciała, przy wybiórczym owłosieniu.

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza, czyli inaczej mówiąc zwłóknienie torbielowate (od angielskiej nazwy Cystic Fibrosis - CT), należy do chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza, że w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. 

Jesienna depresja, czyli zmora ludzi północy

Jesienna depresja, czyli zmora ludzi północy

Depresja sezonowa jest od kilku lat uznawanym naukowo i nasilającym się zaburzeniem psychicznym. Często określa się ją jako sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD), które pojawia się w okresie jesienno-zimowym, a ustępuje wiosną lub latem. 

Powikłania cukrzycy typu 2 realnym zagrożeniem życia

Powikłania cukrzycy typu 2 realnym zagrożeniem życia

Istnieje wiele chorób, których pojawienie się na dużą skalę jest spowodowane przede wszystkim niezbyt zdrowym stylem życia, który preferowany jest przez społeczeństwo. Mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta, często obfita w cukry, brak profilaktyki oraz regularnej diagnostyki schorzeń, stres, przemęczenie – to wszystko może wywoływać groźne w skutkach choroby. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 350 354 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.