medycyna i farmacja
Porady z Apteki 01/2022
Czytaj Porady z Apteki 01/2022
Czytaj Porady z Apteki 01/2022

Porady z Apteki 01/2022

W numerze:

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Wrzód trawienny to ograniczony ubytek śluzówki układu pokarmowego, powstały na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi śluzówkę a czynnikami ją chroniącymi.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa należy do przewlekłych powikłań cukrzycy. Występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Jest to owrzodzenie (płytkie albo głębokie przerwanie ciągłości skóry), zlokalizowane zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. 

Demencja nie musi być wyrokiem

Demencja nie musi być wyrokiem

Demencja, inaczej zwana otępieniem, to termin opisujący grupę objawów, a nie konkretne rozpoznanie czy chorobę. spotkać również można takie określenia jak miażdżyca uogólniona, skleroza, demencja starcza, alzheimer.

Drogocenne wyciągi z ryb

Drogocenne wyciągi z ryb

Nasz organizm nie umie syntetyzować niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (nnkt) i dlatego muszą one być dostarczane wraz z pożywieniem. Najcenniejszym ich źródłem są tłuste ryby morskie takie jak szprotki, tuńczyki, makrele, łososie, sardynki, dorsze, śledzie oraz kawior i owoce morza. do tych nienasyconychkwasów tłuszczowych zalicza się kwasy omega-3, omega-6 oraz omega-9.

Skuteczne sposoby na zawroty głowy

Skuteczne sposoby na zawroty głowy

Nagłe i uporczywe zawroty głowy to częsta dolegliwość. Może spotkać każdego, a jej przyczyny wynikają z wielu różnych dolegliwości. W tym artykule postaram się opisać przyczyny zawrotów głowy oraz podać kilka potwierdzonych naukowo, naturalnych metod walki z tą przypadłością. 

Skręcenia, zwichnięcia, złamania

Skręcenia, zwichnięcia, złamania

Sytuacje, w których dochodzi do urazów w rodzaju skręceń, zwichnięć, złamań czy łagodniejszych form, takich jak stłuczenia lub otarcia, zdarzają się, szczególnie w okresie zimowym. Co robić gdy po wypadku kończyna boli i puchnie w oczach? Czym się różni skręcenie od zwichnięcia albo złamania i jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku kontuzji nogi lub ręki? 

Trudne dojrzewanie

Trudne dojrzewanie

Wcześniej czy później nasze dzieci wejdą w okres dorastania, gdyż jest to nieuniknione, bo taka jest kolej rzeczy. Okres dojrzewania jest niezwykle trudny zarówno dla dziecka, które kształtuje swoją osobowość, szuka własnych dróg i pragnie większej niezależności, jak i dla rodziców, którym ciężko jest zaakceptować, że ich pociecha powoli staje się dorosłą osobą. 

Witamina C - czy istnieje lepsza i gorsza odmiana?

Witamina C - czy istnieje lepsza i gorsza odmiana?

Witaminy należą do substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Już sama nazwa tej grupy substancji nawiązuje do ich warunkującego życie znaczenia. Witaminy należą do stosunkowo prostych w budowie związków chemicznych, których jednak człowiek nie jest w stanie sam wytwarzać, za wyjątkiem witaminy D.

Żywienie w nadciśnieniu tętniczym

Żywienie w nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze określane jest epidemią XXi wieku. badania wskazują, że jest jedną z najgroźniejszych chorób, najczęściej występujących na świecie. Nieleczone prowadzi do powikłań, tj. choroba wieńcowa, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego.

Alkoholizm

Alkoholizm

Alkoholizm we współczesnym świecie jest chorobą najbardziej powszechną, o której najmniej się mówi, zaś słowo „alkoholik” zarówno dla osoby pijącej, jak i dla jej rodziny, to słowo tabu, pełne wstydu i poczucia winy. 

Ekshibicjonizm emocjonalny

Ekshibicjonizm emocjonalny

Ekshibicjonizm to skłonność do ujawniania intymnych, drastycznych spraw lub też zboczenie seksualne polegające na obnażaniu narządów płciowych w obecności obcych osób. Ekshibicjonizm jest słowem, które ma bardzo negatywne konotacje i używane jest głównie w stosunku do zboczenia seksualnego. 

Nie wstydź się leczyć hemoroidów

Nie wstydź się leczyć hemoroidów

Każdy wie, że gdy coś dolega, należy podjąć kroki, by pozbyć się dolegliwości. Bez względu na to, czy najpierw sięgamy po domowe sposoby, czy też od razu udamy się do lekarza, fakt jest jeden – jeśli coś boli lub przeszkadza w funkcjonowaniu, należy to zwalczyć. 

Problemy z potencją

Problemy z potencją

Zaburzenia seksualne u mężczyzn pojawiają się najczęściej, kiedy przekroczą oni czterdziesty rok życia. przeważają te związane z erekcją, ponieważ ten rodzaj problemów jest najpowszechniejszy. 

Śnieg we włosach

Śnieg we włosach

Łupież jest schorzeniem powszechnie występującym i dotyczy prawie połowy naszej populacji. Łupież należy do grupy chorób łojotokowych i jest łagodną odmianą zapalenia łojotokowego skóry.

Typy miłości jakich możemy doświadczyć

Typy miłości jakich możemy doświadczyć

Do pełni szczęścia i cudownego życia potrzebna jest miłość. bez miłości, tak jak bez tlenu, nie da się żyć. Miłość to uczucie zbudowane głównie na własnych wyobrażeniach, wspomnieniach i przeżyciach.

Zaćma - istotny problem polskich pacjentów

Zaćma - istotny problem polskich pacjentów

Na zabieg usunięcia zaćmy w P olsce pacjenci muszą czekać średnio 2,5 roku, miejscami do 6 lat. Eksperci szacują, że jeżeli liczba wykonywanych rocznie zabiegów nie wzrośnie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do miliona pacjentów.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 076 068 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.