medycyna i farmacja
Porady z Apteki 02/2022
Czytaj Porady z Apteki 02/2022
Czytaj Porady z Apteki 02/2022

Porady z Apteki 02/2022

W numerze:

Anemia symptomy, których nie należy lekceważyć

Anemia symptomy, których nie należy lekceważyć

Jak się okazuje, przypadłość ta doskwiera dość sporej liczbie osób, które uważają się za zupełnie zdrowe i często w ogóle nie zauważają drobnych, ale dość istotnych oznak tej choroby. Nazywana również niedokrwistością anemia może doprowadzić do poważnej dysfunkcji całego organizmu.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Najwięcej nieprawidłowych reakcji organizmu pochodzi z narządów bezpośrednio kontaktujących się z alergenami zewnętrznymi z układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz skóry. Atopowe zapalenie skóry to choroba o nawrotowym charakterze. Dla jej przebiegu charakterystyczne są przeplatające się cykle wyciszenia objawów z okresami zaostrzenia symptomów.

Redukujesz wagę?

Redukujesz wagę?

Pięć sposobów na przetrwanie okresu, w którym waga ani drgnie (faza plateau). Niestety wiele popularnych diet milczy

na temat tej fazy, ponieważ nikt nie jest zadowolony z tego, że jego waga „stoi” mimo restrykcyjnego trzymania się planu.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc

Płuca u człowieka to parzysty narząd znajdujący się w klatce piersiowej. W organizmie człowieka występuje prawe płuco, które jest trzypłatowe, i płuco lewe, dwupłatowe. Zdrowe płuca dorosłego człowieka mieszczą około 5-6 litrów powietrza. W płucach następuje pobieranie tlenu z powietrza do krwi oraz wydalanie z krwi do powietrza dwutlenku węgla. 

Przyczyny infekcji intymnych i sposoby zapobiegania

Przyczyny infekcji intymnych i sposoby zapobiegania

O miejsca intymne powinniśmy dbać tak samo, jak o skórę twarzy czy dłoni. Zdrowie intymne jest bardzo ważne, od niego zależy komfort życia, współżycia i płodność. Zdrowy organizm zasiedlają miliony dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, dotyczy to zarówno układu pokarmowego, jak i moczowo-płciowego.  

Kobietą być!

Kobietą być!

Od zarania dziejów, kobiety nie miały łatwo z mężczyznami, którzy całkowicie zdominowali niszę, jaką wypełniał człowiek. Przez dziesiątki wieków mężczyźni dzierżyli berło twórców cywilizacji, płodzili myśli, realizowali plany, walczyli, ginęli... najczęściej w chwale własnych dokonań. 

Alergia - choroba cywilizacji

Alergia - choroba cywilizacji

Alergia jest reakcją nadwrażliwości, zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje niegroźne substancje jako patogeny (czynniki chorobotwórcze), co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu. 

Żywność genetycznie modyfikowana

Żywność genetycznie modyfikowana

Żywność genetycznie modyfikowana jest to żywność wyprodukowana z mikroorganizmów, roślin lub zwierząt, które zostały wcześniej ulepszone metodami inżynierii genetycznej. Potocznie przyjmuje się, że są to produkty mające zmieniony materiał

genetyczny lub zawierające białka będące wynikiem biosyntezy rekombinowanego DNA.

Jad kiełbasiany

Jad kiełbasiany

Jad kiełbasiany (inaczej toksyna botulinowa) jest jedną z najsilniejszych znanych człowiekowi trucizn. Jest ona 6 mln razy silniejszą trucizną niż jad grzechotnika. Produkują ją różne szczepy zatruwającej żywność bakterii Clostridium botulinum. Dawka śmiertelna jadu kiełbasianego wynosi 0,0004 mg. 

Co warto wiedzieć o migdałkach

Co warto wiedzieć o migdałkach

Migdałek gardłowy znajduje się w części nosowej gardła, w miejscu przejścia stropu w ścianę tylną. Najbardziej rozwinięty jest u dzieci. Z wiekiem ulega zanikowi, choć u dorosłych czasami obecne są jeszcze jego resztki. Ma kształt czworoboku lub owalu, składa się z 4-6 listewek poprzedzielanych bruzdami, zwanymi zatokami migdałkowymi.

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny, zwany też zespołem X, to ciąg powiązanych ze sobą elementów systematycznie i podstępnie niszczących organizm, mogących zwiększać ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca i cukrzycę typu 2. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 076 105 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.