medycyna i farmacja
Porady z Apteki 06/2022
Czytaj Porady z Apteki 06/2022
Czytaj Porady z Apteki 06/2022

Porady z Apteki 06/2022

W numerze:

Choroby języka

Choroby języka

Dzięki językowi przeżuwamy, smakujemy i po części mówimy. Język to narząd mięśniowy znajdujący się w jamie ustnej, który z zewnątrz pokryty jest błoną śluzową, a na jego powierzchni znajdują się brodawki mechaniczne i smakowe. Język jest elementem układu pokarmowego, który odpowiada za wstępną obróbkę jedzenia, odczuwanie smaków oraz artykulację mowy.

Osteoporoza - cichy złodziej kości

Osteoporoza - cichy złodziej kości

Osteoporoza to kolejna plaga ludzkości. Jest to choroba szkieletu, polegająca na zmniejszaniu gęstości mineralnej kości oraz zmianie ich mikroarchitektury. Jest układową chorobą kośćca, cechującą się niską masą kostną i nieprawidłową budową mikroskopową, czego konsekwencją jest nadmierna kruchość kości i podatność na złamania.  

Zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego

Układ moczowy człowieka tworzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Dwie nerki, znajdujące się z tyłu tułowia po obu stronach kręgosłupa poniżej krawędzi żeber, mają kształt fasoli wielkości 10-12 centymetrów i zwykle ważą od 115 do 170 gram. Każdego dnia przepływa przez nie około 1500 litrów krwi. 

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (nadwrażliwego) może być przyczyną ciągłych dolegliwości jamy brzusznej. Gazy, wzdęcia, skurcze, ciągłe biegunki albo uciążliwe zaparcia to zespół objawów, które są typowe dla dysfunkcji układu pokarmowego, jednak nie zawsze łatwe jest ustalenie przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości. 

Choroby zakaźnie i pasożytnicze w podróży

Choroby zakaźnie i pasożytnicze w podróży

Ryzyko zachorowania na choroby zakaźne i pasożytnicze, które występują znacznie częściej w regionach świata o ciepłym klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym oraz na terenach, które charakteryzują się złymi warunkami sanitarnymi, nadal w dużej mierze zależy od zachowania osoby podróżującej.

Profilaktyka podróżnika

Profilaktyka podróżnika

Każdy z nas chociaż raz na jakiś czas chciałby oderwać się od codziennych kłopotów i zmartwień, a także obowiązków, które nam towarzyszą w codziennym życiu. Możliwość relaksu i odpoczynku dają nam podróże.

Relacje międzypokoleniowe w kształtowaniu zachowań zdrowotnych

Relacje międzypokoleniowe w kształtowaniu zachowań zdrowotnych

Pojęcie zdrowia nie jest w pełni zdefiniowane. Według WHO zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, przejawiający się we wszystkich sferach życiowej aktywności człowieka.

Dlaczego mikropeletki?

Dlaczego mikropeletki?

Nowoczesna, efektywna farmakoterapia to nie tylko substancja biologicznie czynna i jej dawka, ale również właściwa postać farmaceutyczna, uwzględniająca wymogi współczesnej technologii powstawania produktu leczniczego lub suplementu. Zadaniem technologii farmaceutycznej jest uzyskanie maksymalnego efektu terapeutycznego poprzez wytworzenie produktu o bezpiecznej i komfortowej aplikacji.

Trudna sztuka wypoczywania

Trudna sztuka wypoczywania

Wakacje to czas relaksu i podróży. Są jednak osoby, które na samą myśl o dłuższym urlopie czują podenerwowanie, ulegają narastającej presji związanej z upragnionym urlopem, a w czasie wyjazdu nie mogą przestać myśleć o pracy. Artykuł poniższy ma na celu odpowiedzieć na pytanie, jak obniżyć napięcie wywołane urlopem oraz pokazuje, że odpoczynek jest czynnikiem niezbędnym do efektywnej pracy.

Uczucie zatkanego ucha

Uczucie zatkanego ucha

Uczucie zatkanego ucha jest jednym z częstszych powodów konsultacji laryngologicznych. Zwykle takiemu wrażeniu towarzyszy dyskomfort w uchu, pogorszenie słuchu, szum w uchu, niekiedy odczucie pełności ucha, pobolewania, mogą też się pojawić zawroty głowy.

Nie bójmy się potu

Nie bójmy się potu

Współczesne normy estetyczne nie tolerują potu. Pot jest to płyn wydzielany przez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest około 2 – 3 miliony. Dzielą się one na ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły potowe ekrynowe odgrywają istotną rolę w procesach termoregulacji i gospodarki wodnoelektrolitowej. Są aktywne od pierwszych dni życia.

Letni zielnik ogrodowy

Letni zielnik ogrodowy

Wszyscy szczęśliwie posiadający własny ogródek powinni wykorzystać go w celu stworzenia swojego poletka z ziołami. Zioła roztoczą w ogrodzie piękny aromat, a przy tym wykorzystamy je w kuchni. Ogródek ziołowy to znakomity pomysł. Uprawiane w ogrodzie  zioła będą go pięknie zdobić i posłużą jako przyprawy.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 076 064 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.