medycyna i farmacja
Porady z Apteki 04/2023
Czytaj Porady z Apteki 04/2023
Czytaj Porady z Apteki 04/2023

Porady z Apteki 04/2023

W numerze:

Po zdrowie do lasu

Po zdrowie do lasu

Spacery po lesie to częsta forma aktywności w okresie od wiosny do późnej jesieni. Co sprawia, że tak chętnie, a wręcz instynktownie na miejsce odpoczynku wybieramy las, park lub inne skupiska zieleni miejskiej? Przebywanie na łonie natury nie tylko w poetyckich opisach jest źródłem radości i spokoju i nie tylko dla bohaterów literackich obcowanie z naturą ma moc uzdrawiania i przywracania szczęścia.

Choroba refluksowa przełyku nie tylko pali i piecze

Choroba refluksowa przełyku nie tylko pali i piecze

Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką do gabinetów lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci praktycznie każdej grupy wiekowej, jest „uczucie palenia” w przełyku, kojarzone często u dorosłych z objawem zawału mięśnia sercowego. Wzmożona czujność w zakresie sercowej przyczyny objawów jest bardzo uzasadniona ze względu bóle zlokalizowane poza okolicą serca, jednak w zdecydowanej większości przyczyna objawów nie jest kardiologiczna.

Rehabilitacja w dysfunkcji erekcyjnej

Rehabilitacja w dysfunkcji erekcyjnej

W stereotypowym obrazie „prawdziwego mężczyzny” dominują elementy wskazujące na jego dobrą wydolność fizyczną i wysoką sprawność seksualną. Liczne obserwacje dla tych dwóch atrybutów męskości potwierdziły istnienie wspólnego dla nich mianownika, jakim jest prozdrowotna aktywność ruchowa.

Ruch, rekreacja, rehabilitacja, czyli spacerem po zdrowie

Ruch, rekreacja, rehabilitacja, czyli spacerem po zdrowie

Wiosna to w naszej strefie klimatycznej pora roku, której aura sprzyja systematycznej aktywności na świeżym powietrzu. To także czas budzenia się przyrody do życia, dłuższych dni, a co za tym idzie, lepszych warunków do uprawiania aktywności fizycznej. Jednak niektórzy z nas, zamiast jazdy na rowerze czy spacerów na świeżym powietrzu, wybiorą wylegiwanie się w promieniach słońca.

Gene valgum - dziecięca wada kolan

Gene valgum - dziecięca wada kolan

Koślawość kolan, czyli wada postawy typowa dla wieku dziecięcego to stan, w którym u dziecka przyjmującego wyprostowaną postawę ciała ( na baczność) występuje zauważalna dysharmonia ustawienia nóg. Sylwetka dziecka od bioder do stóp przypomina wtedy literę X.

Enzymy w życiu człowieka

Enzymy w życiu człowieka

Enzymy są to proste lub złożone białka produkowane w żywych organizmach i katalizujące przebieg szeregu reakcji metabolicznych. Reakcje katalizowane przez enzymy odgrywają rolę we wszystkich przejawach życiowych komórki. Każdy enzym zajmuje w komórce określone miejsce w zespole wszystkich enzymów uczestniczących w określonych łańcuchach czy też cyklach reakcyjnych, które składają się na określoną  aktywność metaboliczną.

Wegetarianizm w ujęciu medycznym

Wegetarianizm w ujęciu medycznym

Od wegetarianizmu bardziej restrykcyjny jest weganizm, czyli sposób odżywiania wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Dieta wegańska wymaga stosowania suplementów diety, gdyż są pewne niezbędne dla organizmu witaminy i składniki mineralne, których potrawy wegańskie nie dostarczają. 

Chrapanie - najnowsze metody leczenia

Chrapanie - najnowsze metody leczenia

Źródłem dolegliwości może być alergia, związana z obrzękiem błon śluzowych, niektóre wady anatomiczne (skrzywienie przegrody nosowej) czy wiotkość struktur budujących nosogardło, co może wynikać ze spożycia alkoholu czy środków nasennych. 

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 076 080 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.